top of page

Kiedy do Berlina, czyli jaka pora roku najlepsza jest na zwiedzanie?

To jedno z często zadawanych przez moich gości pytań, a odpowiedź jest prosta. Jeśli podróżujesz po Polsce lub krajach sąsiednich, to z pewnością wiesz, jakich pór roku należy się spodziewać w tej części Europy. Mroźna zima czy słoneczne lato są tutaj tak samo trudne do przewidzenia, jak i przy planowaniu wakacji nad Bałtykiem czy w Tatrach.


Pakując walizkę lub plecak warto trzymać się jednak żelaznej zasady: jeżeli mapa pogody dla Wrocławia lub Poznania przewiduje np. 17 stopni Celsjusza, to w Berlinie z moich obserwacji zawsze będzie o 1-2 stopnie cieplej. Spodziewasz się w Polsce słonecznego weekendu, wietrznego wtorku lub śnieżnej soboty to przyjmij, że już jeden dzień wcześniej tak właśnie będzie tutaj. Strony www i aplikacje pogodowe, z których najczęściej korzystamy w Niemczech to np. wetter.de czy www.dwd.de (Deutscher Wetterdienst), Warto zaznaczyć, że wspominane przeze mnie prognozy są zazwyczaj mniej optymistyczne niż te wyświetlane w fabrycznie zainstalowanych aplikacjach na telefonach komórkowych.

 

Wiosna Frühling


Marzec, kwiecień i maj to miesiące, w których moi goście w Berlinie są najbardziej aktywni Frühlings Erwachen. Wybudzeni ze snu zimowego, spragnieni słońca, ruchu i odkrywania świata spontanicznie planują krótkie wypady za zachodnią granicę.


Marzec w Berlinie zaskoczyć może zielonymi trawnikami i kwitnącymi tulipanami, a kawiarniane chodniki pełne są już stolików zastawionych śniadaniami i aromatyczną Milchkaffee. W bagażu warto mieć coś cieplejszego na chłodne poranki i wieczory. Kwiecień kusi nas długimi spacerami i podpatrywaniem, jak do życia turystycznego szykuje się miasto oraz jakie modowe trendy kreować będą w tym roku berlińczycy. A maj to świetny miesiąc na rowerowe wycieczki np. przez alternatywne części miasta >>> Berlin na rowerze

Wiosna przy Bramie Brandenburskiej
 

Lato Sommer


Czerwiec (podobnie do miesiąca maja) zaskakuje ilością eventów sportowych i muzycznych, targów, biznesowych meetingów i kongresów, co przekłada się na zdecydowanie wyższe ceny noclegów w Berlinie. Rekompensatą są jednak długie i ciepłe dni, otwarte plaże miejskie Strandbad, koncerty open air. Czerwiec to ten miesiąc, kiedy miasto przestaje zasypiać, a dzień płynnie łączy się z nocą - Berlińczycy i turyści nad ranem opuszczają kluby i imprezy w poszukiwaniu budki z Döner i kolejnej butelki schłodzonej Club Mate, by nie stracić nic z nadchodzącego dnia.


Jeżeli miasto sprawia wrażenie wyludnionego, a na trawnikach w parkach rozpoczyna się sezon pikników, grillowania i słodkiego nicnierobienia, to oznacza, że mamy lipiec albo sierpień. To pora rejsów statkami Schiffstouren lub pływania kajakami po Sprewie, odkrywania nowych smaków w trendowych lodziarniach i spędzania sobotnich poranków na lokalnych targowiskach Flohmarkt. Pamiętajcie: dwa czy trzy dni latem w Berlinie to zdecydowanie za mało - zwłaszcza, że Poczdam też kusi dodatkową wycieczką (minimum pół dnia) https://www.berlin-przewodnicy.com/programy


Jeżeli lubicie dobre filmy, to koniecznie sprawdźcie repertuar kin letnich Freiluftkino - mamy ich w Berlinie kilkanaście każdego roku, a wiele z nich wyświetla filmy w oryginalnej wersji językowej.

Lato w parku Tiergarten
 

Jesień Herbst


Przyjazd do Berlina we wrześniu lub październiku to przygoda z kolorami. W taflach licznych jezior odbijają się jesienne korony drzew, parki przyciągają turystów restauracjami Biergarten skrytymi przed miejskim gwarem, a ogrody - w szczególności Botanischer Garten https://bo.berlin w dzielnicy Lichterfelde oraz Gärten der Welt w dzielnicy Marzahn https://www.gaertenderwelt.de - kuszą spacerami i obcowaniem z naturą. Jesienne miesiące to najlepsza pora na odwiedzenie Tempelhofer Feld, gdzie wśród rowerzystów, rolkarzy czy spacerujących rodzin z dziećmi zobaczyć można latawce unoszące się na berlińskim niebie. Przy gorszej pogodzie ożywają antykwariaty i galerie w Charlottenburg, a turyści więcej czasu spędzają na zakupach. Festival of Lights https://festival-of-lights.de (najczęściej na początku października) na więcej niż 2 tygodnie ożywia ulice miasta do późnych godzin nocnych, a wśród odwiedzających wtedy Berlin znaczna część to Polacy.


Listopad to chyba najspokojniejszy turystycznie miesiąc w roku. I chociaż zdarza mi się przemykać po mieście z moimi gośćmi pod parasolami czy w przeciwdeszczowych pelerynach, to zapewniam Was, że znam sposoby, żeby i takie zwiedzanie było udane i niezapomniane.

Jesień na Wyspie Muzealnej

 

Zima Winter


Jeżeli zastanawiacie się, czy przewodnik miejski w Berlinie pracuje również zimą, to zapewniam Was, że TAK. Szczególnie dużo turystów przyjeżdża w grudniu, kiedy to w mieście pojawia się kilkadziesiąt jarmarków bożonarodzeniowych Weihnachtsmarkt, a świąteczne dekoracje na ulicach zmieniają miasto w bajkowy Wunderland. W grudniu restauracje serwują świąteczne menu, a na stołach rządzi pieczona gąś Weihnachtsgans w jabłkach, serwowana z czerwoną kapustą na ciepło i knedlami ziemniaczanymi.


W styczniu namawiam wszystkich na sklepowe wyprzedaże, a w wolnych chwilach na rundkę curlingu na lodowych czy syntetycznych torach, które znaleźć można w parkach, restauracyjnych ogródkach lub na dużych placach. Aż do lutego moi goście chętnie zaszywają się w muzeach (na przykład w Bode-Museum), odwiedzają dobre księgarnie np. Dussmann https://www.kulturkaufhaus.de, dłużej obcują z kulturą, a czasami decydują się na spędzenie całego dnia w Vabali https://www.vabali.de/online/home/ wygrzewając się w jednej z kilkunastu saun. Wieczorami warto sprawdzić repertuar w Friedrichstadt-Palast https://www.palast.berlin lub Wintergarten Varieté https://wintergarten-berlin.de i wybrać się na wyjątkowe, a zarazem spektakularne show.


Grudzień na Ku'dammie


O autorze


Nazywam się Marek Malinowski. Z Berlinem i Poczdamem związany jestem prywatnie od roku 2001. Mój przewodnicki świat od ponad 10 lat kręci się wokół stolicy Niemiec i Arkadii Hohenzollernów, zwiedzania i odkrywania nieznanego, street artu, kultury i gastronomii.


Na blogu piszę głównie o Berlinie i podpowiadam, jak go najlepiej i najwygodniej poznać. Wspominam o codziennym życiu miasta i berlińczyków, zabytkach i atrakcjach turystycznych, historii oraz kulturze. Podpowiadam gdzie zanocować i co zjeść.


Polub #zwiedzajBerlin na Facebooku – bądź na bieżąco z informacjami.

Obserwuj @zwiedzaj.Berlin na Instagramie – zobacz najnowsze zdjęcia z Berlina.


Skorzystaj z mojej oferty usług przewodnickich po Berlinie i Poczdamie.
90 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page