top of page

Bode-Museum w Berlinie - "pływające muzeum" i kulisy serialu "Gambit królowej"

Zaktualizowano: 24 lut 2023


Muzeum im. Bodego (Bode-Museum, 1904 r., Ernst von Ihne) położone jest na Wyspie Muzealnej i należy do kompleksu wpisanego na Listę UNESCO
Muzeum im. Bodego w Berlinie (Bode-Museum)

Bode-Museum położone jest na Wyspie Muzealnej Museumsinsel i należy do Muzeów Państwowych w Berlinie. Cały kompleks, który składa się w sumie z pięciu muzeów, wpisany został na Listę UNESCO. Neobarokowy budynek z wielką kopułą naśladował architektonicznie zamek królewski, a jego monumentalne wnętrza dzisiaj nie tylko skrywają bogate zbiory, ale często w hali głównej odbywają się koncerty muzyki klasycznej.


Muzeum położone na cyplu wyspy z Wieżą Telewizyjną w tle i statkami turystycznymi na Sprewie jest najczęściej fotografowanym motywem w Berlinie. Architekt Ernst von Ihne (najbardziej znany przedstawiciel „wilhelmińskiego baroku”) umieścił budynek bezpośrednio na nabrzeżu Sprewy i uzyskał tym samym optyczne złudzenia, że muzeum wyłania się z wody, Sam budynek często służy także jako kulisy filmowe. To tutaj na przykład biegnie z walizką przez most bohaterka serialu „Gambit królowej” Beth, kiedy przyleciała do Paryża!


zdjęcia: © Marek Malinowski #zwiedzajBerlin


Czego tu nie ma! W muzeum podziwiać możecie dzieła sztuki Kunstwerke od średniowiecza po wiek XVIII, m.in. renesansową bazylikę włoską, ołtarze, mozaiki, malowidła i rzeźby sakralne, największy zbiór numizmatyczny Münzkabinett oraz kompletny rokokowy gabinet lustrzany! Dla mnie najpiękniejsza jest sama architektura i sale muzealne. Sami zobaczcie na zdjęciach!

Reprezentacyjna hala wejściowa z monumentalnym posągiem z brązu Wielkiego Elektora na koniu dostępna jest bez biletu. Znajdziecie tutaj również ogólnodostępną kawiarnię i sklepik muzealny.

W 2017 r. w muzeum miała miejsce legendarna kradzież największej na świecie złotej monety ważącej 100 kg! Niestety do dzisiaj jej nie odnaleziono… Może nakręcony zostanie o tym kolejny film?


Gdzie: Wyspa Muzeów (centrum miasta, dzielnica Mitte)

Kiedy: codziennie z wyjątkiem poniedziałku 10:00-18:00

Za ile: 10,00€ (dzieci do lat 18 wstęp darmowy)

lub bezpłatnie w ramach #museumssonntag


(stan na: 02.2023)


O autorze


Nazywam się Marek Malinowski. Z Berlinem i Poczdamem związany jestem prywatnie od roku 2001. Mój przewodnicki świat od ponad 10 lat kręci się wokół stolicy Niemiec i Arkadii Hohenzollernów, zwiedzania i odkrywania nieznanego, street artu, kultury i gastronomii.


Na blogu piszę głównie o Berlinie i podpowiadam, jak go najlepiej i najwygodniej poznać. Wspominam o codziennym życiu miasta i berlińczyków, zabytkach i atrakcjach turystycznych, historii oraz kulturze. Podpowiadam gdzie zanocować i co zjeść.


Polub #zwiedzajBerlin na Facebooku – bądź na bieżąco z informacjami.

Obserwuj @zwiedzaj.Berlin na Instagramie – zobacz najnowsze zdjęcia z Berlina.


Skorzystaj z mojej oferty usług przewodnickich po Berlinie i Poczdamie.

49 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 comentario


Invitado
24 feb 2023

Z Panem Markiem i Przewodnikami bez Granic zwiedzałam Wyspę Muzeów już online - jeszcze w czasach pandemii. To był wtedy super pomysł. Dziękuję. W tym roku zwiedzam z Panem na żywo - w maju. Do zobaczenia, Asia R.

Me gusta
bottom of page