top of page

BERLIN INACZEJ

20210703_123026.jpg

BERLIN NA DWÓCH KÓŁKACH

Blisko 1.000 km ścieżek rowerowych na terenie miasta (w tym wiele oznaczonych tras tematycznych), brak wzniesień oraz życzliwi rowerzystom kierowcy to tylko niektóre z licznych powodów, dla których rodzinom, małym grupkom oraz gościom o sportowych zamiłowaniach polecam odkrywanie Berlina na rowerach. Większość z tras miejskich pokonać można z dala od ruchu samochodowego, nie omijając jednak najważniejszych miejsc w Berlinie, zabytków i atrakcji turystycznych. Moje trasy prowadzą alternatywnymi dzielnicami Friedrichshain i Kreuzberg, przez parki Tiergarten i Mauerpark, wzdłuż brzegów Sprewy, czy cichymi uliczkami historycznego Berlina, które zaskoczą niejednego miłośnika aktywnych form zwiedzania.

Niemal każdy z proponowanych przeze mnie programów odbyć można na jednośladach - otwarty jestem również na dostosowanie trasy do życzeń lub kondycji grupy. Rowery na miejscu wynająć można w większości hoteli lub w jednej z rekomendowanych przeze mnie wypożyczalni (cena od €12 za dzień).

BERLIŃSKI STREET ART

O graffiti i sztuce ulicy w Berlinie przewodniki często nawet nie wspominają. To sztuka przemijająca, uchwytna tylko w danym momencie, gdyż jedne murale zastępowane są przez następne, a inne znikają lub zamalowywane są w akcie protestu. Berliński street art posiada już swoją historię, światowej sławy artystów, rozpoznawalny nurt i globalne uznanie. W końcu to właśnie w tym mieście stał najsłynniejszy mur z pierwszymi graffiti, a dzisiejsza East Side Gallery to najdłuższy mural na świecie!


Zapraszam na spacer lub wycieczkę rowerową z dala od wydeptanych szlaków turystycznych i znanych muzeów. Zobaczycie ze mną miejsca, których nie zauważycie sami, a inne ukryją się przed Wami w zakamarkach podwórek. Pokażę Wam Berlin autentyczny, pozytywny, kolorowy, ale czasami też odrobinę „gorszący” i prowokujący. Poznacie ze mną m.in. złośliwą Little Lucy, najsłynniejszego artystę graffiti z Berlina El Bocho i teren RAW, gdzie sztuka uliczna żyje i zmienia się każdego dnia i każdej nocy.

IMG_5959-01.jpeg
20200621_154846-01.jpeg

SMAKI BERLINA

Stolica Niemiec to nie tylko kiełbaski i golonka z piwem, ale dzięki napływowi przez lata licznych emigrantów z całego świata, to również mekka autentycznej kuchni międzynarodowej. Berlin, kochający trendy i zdrowy tryb życia, jest dzisiaj także stolicą kuchni wegańskiej. Gastronomia obecna jest wszędzie: w licznych berlińskich „kneipen”, niedrogich barach i ekskluzywnych restauracjach, w halach targowych, ulicznych food truckach, a nawet w parkach pod gołym niebem.

Zapraszam na spacer lub wycieczkę rowerową przez kulinarny Berlin! Na trasę zwiedzania proponuję zawsze jedną wybraną dzielnicę, np. Prenzlauer Berg lub Kreuzberg. Opowiem nie tylko o historii czy mijanych zabytkach, ale także o codziennym życiu w berlińskim „kiezu”, o mentalności i przyzwyczajeniach mieszkańców oraz jak i gdzie spędzają wolny czas, co i gdzie jedzą. Do programu wprowadzę 3 przystanki w kultowych miejscach na wypróbowanie różnorodnej kuchni i smaków Berlina (cena posiłków nie jest wliczona w cenę zwiedzania).

bottom of page