Najważniejszym wydarzeniem pod koniec roku w Berlinie są jarmarki bożonarodzeniowe, czyli tradycyjny Weihnachtsmarkt. I nie mówimy tutaj o jednym, ale o niezliczonej ilości jarmarków!
Czy w Berlinie jest jeden, czy więcej jarmarków świątecznych?
Jarmarki w Berlinie znajdziecie prawie na każdym rynku czy większym placu lub w historycznych zabudowaniach. A ponieważ w stolicy Niemiec mamy 12 dzielnic, to w ostatnich latach doliczyć się można było około… 90 jarmarków w sezonie! Tak, dobrze przeczytałeś! Niektóre odbywają się tylko w wybrane weekendy lub w poszczególne dni, ale te najbardziej znane, a jest ich przynajmniej 10, otwarte są nieprzerwanie każdego dnia. Każdy berliński jarmark ma swój niepowtarzalny klimat i charakter.
Kiedy zaczynają i kończą się w Berlinie jarmarki bożonarodzeniowe?
Pierwsze „zimowe targi” Winterwelt przy Potsdamer Platz ruszają już z końcem października. Już wtedy możecie zjechać tutaj na wielkiej ślizgawce na ogromnych oponach albo wypić pierwszego grzańca. Ja jestem raczej wierny tradycji i unikam jeszcze tego miejsca, ponieważ zgodnie ze zwyczajem prawdziwy Weihnachtsmarkt rozpoczyna się wraz z adwentem, czyli 4 weekendy przed świętami. No dobrze, w ostatnich latach bramy jarmarków otwierają się już w poniedziałek przed pierwszym adwentem, a wypada to z reguły w ostatni tydzień listopada. Ale nie wcześniej! Większość z nich kończy się już niestety wraz ze świętami, choć prawie do sylwestra czynne są znane jarmarki na Potsdamerplatz, Nostalgieweihnachtsmarkt przy Bebelplatz obok opery, jarmark przy zamku Charlottenburg oraz przy Czerwonym Ratuszu. Nowością od ostatniego roku jest jarmark otwarty aż do święta Trzech Króli przy dworcu ZOO.
Czy wstęp jest płatny?
Wstęp na większość nawet tych największych jarmarków jest darmowy. 2 EURO kosztował w ostatnim roku wstęp na jarmark na Bebelplatz. Również niektóre jarmarki tematyczne weekendowe lub organizowane w halach czy outdorowych klubach pobierają opłatę kilka EURO. Oczywiście za korzystanie z atrakcji, jak karuzele czy wynajem łyżew na lodowisko, musicie ekstra zapłacić.
Często pytacie, czy wszystkie jarmarki wyglądają tak samo?
Otóż nie! Byłoby to nudne! W tak różnorodnym Berlinie każdy znajdzie Weihnachtsmarkt dla siebie. Według mojej klasyfikacji polecam Wam:
Weihnachtsmarkt am Gendarmenmarkt (do 2024 roku czasowo przeniesiony na Bebelplatz) zachwyca elegancją, najlepszą gastronomią na nieco wyższym poziomie i licznymi występami artystycznymi.
Weihnachtsmarkt am Schloss Charlottenburg, Weihnachtsmarkt in der Altstadt Spandau, Weihnachtsmarkt am Humboldt Forum to wielkie jarmarki z wyjątkową historyczną atmosferą w otoczeniu pięknych zabytków, gdzie poczujesz się jak w bożonarodzeniowym miasteczku.
Winterwelt am Potsdamer Platz, Weihnachtszeit am Roten Rathaus niedaleko Alexanderplatz oraz Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche w pobliżu dworca Zoo to idealne miejsce dla rodzin, gdzie możesz poszusować na łyżwach, pojeździć na karuzeli i poczuć radość świątecznej zabawy, a nawet spotkać Mikołaja.
A jeśli szukasz bardziej alternatywnej atmosfery, wybierz się na jarmark na RAW-Gelände lub Holzmarkt, gdzie street food i muzyka tworzą niepowtarzalny klimat.
Czego warto spróbować na jarmarku bożonarodzeniowym?
Na jarmarku króluje Glühwein, czyli grzaniec. "Glühwein mit Schuss" to grzaniec z alkoholowym dodatkiem, np. amaretto, wiśniówką czy rumem. Inny gorący napój alkoholowy to Feuerzangenbowle. Nie wszędzie ją dostaniecie, ale radzę spróbować, a przy tym popatrzcie na sposób jej przyrządzania! Nie zdradzę tutaj.
Na każdym jarmarku znajdziecie Bratwurst, czyli grillowane kiełbaski różnego rodzaju. Pamiętajcie, że Krakauer to nie nasza krakowska sucha, ale najbardziej przypomina kiełbachę z ogniska i mi smakuje najlepiej. Niezbyt przyjemnym dla oka, ale smacznym dla podniebienia jest Grünkohl, czyli duszony jarmuż, bądź Champinionspfanne, czyli pieczarki duszone z przyprawami. Mnie zawsze zwabia zapachem opiekanego sera Raclette. Jednak największym przysmakiem dla mnie są kluseczki Spätzle zapiekane z serem i boczkiem, a w wersji "luksusowej" ze świeżymi truflami oraz placki ziemniaczane ze śmietaną, wędzonym łososiem i kawiorem! Ze słodyczy polecam prażone migdały. Kolorowe kandyzowane jabłka lub naleśniki z nutellą, którymi zawsze się ubrudzicie, nie są moją bajką. Ale o gustach się ponoć nie dyskutuje.
Co robić na jarmarku?
Tutaj najczęściej trafiam na niezrozumienie wśród moich gości i turystów odwiedzających Berlin, którzy pytają: "Po co wy chodzicie na te jarmarki?" Historia jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech sięga XIV wieku. Początkowo jarmarki powstawały jako miejsca, gdzie mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w świąteczne zapasy, ale też smakołyki i upominki.
Dziś jarmarki to nie tylko zakupy, ale dla Berlińczyków to przede wszystkim miejsce spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych spacerów i kulinarnych przyjemności. Tutaj świąteczna atmosfera rozpoczyna się wcześniej niż w Polsce, bo już z początkiem adwentu. Już wtedy Niemcy zaczynają stroić domy i mieszkania ozdobami świątecznymi, stroikami, wieńcami adwentowymi a nawet ubierają choinki. Jednak najprzyjemniejszym sposobem oczekiwania na święta są wizyty na jarmarkach bożonarodzeniowych. Ja spacerując między stoiskami zanurzam się w świąteczną aurę i czuję, jakbym przeniósł się do bajkowego świata czy filmu o bożym narodzeniu. Dźwięki, zapachy i smaki tworzą dodatkowo wyjątkowy klimat tego miejsca.
O autorze
Nazywam się Marek Malinowski. Z Berlinem i Poczdamem związany jestem prywatnie od roku 2001. Mój przewodnicki świat od ponad 10 lat kręci się wokół stolicy Niemiec i Arkadii Hohenzollernów, zwiedzania i odkrywania nieznanego, street artu, kultury i gastronomii.
Na blogu piszę głównie o Berlinie i podpowiadam, jak go najlepiej i najwygodniej poznać. Wspominam o codziennym życiu miasta i berlińczyków, zabytkach i atrakcjach turystycznych, historii oraz kulturze. Podpowiadam gdzie zanocować i co zjeść.
Zapraszam na świąteczny spacer po Berlinie i zwiedzanie ze mną! Podczas grudniowego spaceru po Berlinie chętnie pokażę Ci najpiękniejsze zakątki miasta, opowiem o jego świątecznych zwyczajach i wspólnie zanurzymy się w atmosferze, która sprawia, że Berlin jest tak wyjątkowy o tej porze roku.
Zarezerwuj wycieczkę ze mną! Odkryj Berlin, jakiego jeszcze nie znasz!
Polub #zwiedzajBerlin na Facebooku – bądź na bieżąco z informacjami.
Obserwuj @zwiedzaj.Berlin na Instagramie – zobacz najnowsze zdjęcia z Berlina.
Skorzystaj z mojej oferty usług przewodnickich po Berlinie i Poczdamie.
zdjęcia: © Marek Malinowski #zwiedzajBerlin