top of page

Berlin - dokąd skierować pierwsze kroki?


Berlin to pulsująca metropolia współczesnej Europy. Przyciąga turystów z całego świata - fascynuje, zaskakuje, uwodzi kulturalną i turystyczną ofertą i sprawia, że każdy chce ją choć raz zobaczyć, a potem chętnie wraca tu po raz kolejny. Dokąd skierować pierwsze kroki? Co zobaczyć? Przedstawię Ci na początek 5 najważniejszych miejsc w Berlinie, od których możesz rozpocząć swoją przygodę z tym miastem.


Wyspa Muzeów

Berlińska Museumsinsel to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kompleksów muzealnych na świecie. Zespół architektoniczny składa się z pięciu obiektów muzealnych i położony jest na wyspie w samym centrum miasta. W ich sąsiedztwie znajdziesz tutaj także katedrę Berliner Dom i nowo odbudowany zamek królewski Humboldt Forum. Muzea powstawały na przestrzeni niemal stu lat, a w 1999 roku wyspa wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzenie wszystkich muzeów zajęłoby Ci kilka dni, więc na początek proponuję wybór jednego z nich. Co można w nich zobaczyć? Oto krótka podpowiedź: Altes Museum to zbiory sztuki antycznej; w Neues Museum zobaczysz popiersie bogini Nefretete; Alte Nationalgalerie zawiera kolekcję dzieł malarstwa i rzeźby niemieckiej; Bode Museum to bogaty zbiór rzeźby i malarstwa i gabinet monet; w Pergamonmuseum zobaczysz Ołtarz Pergamoński, Bramę Targową z Miletu czy Bramę Isztar z Babilonu.


Aleja pod Lipami

Aleja Unter den Linden to najważniejszy historyczny bulwar w najstarszej części miasta, przy którym znajdziesz najwięcej zabytków Berlina: Uniwersytet Humboldtów, operę państwową, Nową Wartownię, dawną zbrojownię, Pałac Następcy Tronu czy też Pałac Księżniczek. Ozdobiony lipami trakt służył początkowo władcom jako szlak konny prowadzący z zamku miejskiego poza mury Berlina. Od końca XVII w. Aleja pod Lipami o szerokości 60 metrów stała się główną ulicą stolicy Prus. Architekt Karl Friedrich Schinkel połączył w XIX w. różnorodne budowle i style w jednolity klasycystyczny zespół architektoniczny, dzięki czemu Berlin zyskał przydomek „Aten nad Sprewą”. Po odbudowie ze zniszczeń wojennych aleja stała się reprezentacyjną ulicą Berlina Wschodniego, przy której obok zrekonstruowanych zabytków wyrosły budynki ambasad krajów dawnego bloku wschodniego.Brama Brandenburska

Brandenburger Tor to najbardziej znany symbol Berlina, przed którym trzeba koniecznie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po II wojnie światowej dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią, a po upadku muru stała się symbolem zjednoczenia. Na Placu Paryskim przed bramą odbywają się dzisiaj największe imprezy plenerowe stolicy Niemiec.

Brama Brandenburska (1788-1791 według planów Carla Gottharda Langhansa) wzorowana była na propylejach Akropolu ateńskiego. Sześć kolumn doryckich tworzy 5 przejazdów, a środkowy najszerszy z nich zarezerwowany był aż do 1918 roku dla rodu Hohenzollernów. Kwadryga na szczycie bramy kieruje się na wschód ku historycznemu centrum miasta. Dziś tę budowlę z piaskowca zalicza się do najpiękniejszych przykładów niemieckiego klasycyzmu.Plac Poczdamski

Potsdamer Platz to jeden z najnowocześniejszych i największych placów w mieście. Położony dokładnie w sercu miasta łączy historyczną część na wschodzie z byłym Berlinem Zachodnim i tworzy dzisiaj „nowe centrum” zjednoczonego Berlina.

Już na początku XX w. był najruchliwszym placem Europy. W 1838 roku ruszyła stąd do Poczdamu pierwsza kolej żelazna, pod koniec XIX w. pojawiły się tutaj pierwsze tramwaje, w 1902 roku pierwsza linia metra, a w 1924 roku pierwsza sygnalizacja świetlna. W okresie złotych lat dwudziestych w licznych hotelach, restauracjach, kawiarniach i teatrach tętniło życie kulturalne i towarzyskie Berlina. Po II wojnie światowej na zbombardowanym placu położonym na styku trzech sektorów życie zamarło, a teren podzielony murem stał się największym pasem granicznym, na którym żyły tylko berlińskie króliki. Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec wykorzystano szansę ponownego zagospodarowania terenu i tak w ciągu kilku lat na największym placu budowy w Europie powstał kompleks Daimler Chrysler oraz Sony Center przykryty charakterystycznym dachem w kształcie wulkanu.Bulwar Kurfürstendamm

Kurfürstendamm, nazywany przez Berlińczyków „Ku'dammem”, to najbardziej elegancki bulwar handlowy o długości 3,5 km w zachodniej części Berlina nieopodal Dworca Zoo. Początek bierze przy Breitscheidplatz, nad którym dominują charakterystyczne ruiny kościoła Gedächtniskirche przypominające o zniszczeniach wojennych. Betonowa modernistyczna budowla obok ruin to nowy kościół z lat 60. ubiegłego wieku. Krótka wizyta w jego wnętrzu z pewnością Cię zaskoczy! Przy placu znajdziesz też Europa Center, pierwsze centrum handlowe pełne kolorowych reklam wybudowane w powojennym Berlinie w 1965 roku. Dzisiaj jest to już zabytek unikatowej modernistycznej architektury i designu z czasów Berlina Zachodniego. W pobliżu znajduje się również najsławniejszy dom towarowy KaDeWe, który przez wiele lat był symbolem luksusu i dobrobytu w Berlinie Zachodnim. W drugiej części Kudamm’u zwanej „berlińską Piątą Aleją”, w wytwornych budynkach z przełomu wieku, znajdują się butiki znanych kreatorów mody, a w bocznych uliczkach galerie, kawiarnie i restauracje.Myślisz, że to już dużo? To jedynie kropla w morzu w stosunku do tego, ile miejsc i zabytków zobaczysz w Berlinie. Zacznij od postawienia pierwszego kroku.


O autorze


Nazywam się Marek Malinowski. Z Berlinem i Poczdamem związany jestem prywatnie od roku 2001. Mój przewodnicki świat od ponad 10 lat kręci się wokół stolicy Niemiec i Arkadii Hohenzollernów, zwiedzania i odkrywania nieznanego, street artu, kultury i gastronomii.


Na blogu piszę głównie o Berlinie i podpowiadam, jak go najlepiej i najwygodniej poznać. Wspominam o codziennym życiu miasta i berlińczyków, zabytkach i atrakcjach turystycznych, historii oraz kulturze. Podpowiadam gdzie zanocować i co zjeść.


Polub #zwiedzajBerlin na Facebooku – bądź na bieżąco z informacjami.

Obserwuj @zwiedzaj.Berlin na Instagramie – zobacz najnowsze zdjęcia z Berlina.


Skorzystaj z mojej oferty usług przewodnickich po Berlinie i Poczdamie.


50 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page